Wienerberger

Projektové kanceláře očekávají nárůst objemu práce o 7,7 procenta; z hlediska kapacit se však firmy pohybují na hranici svých možností

vydáno: 05.09. 2018

Výkon sektoru projektových prací letos v průměru vzroste o 7,7 procenta. Příznivější vývoj je přitom očekáván u firem zaměřených na inženýrské stavby (růst 8,6 procenta). S nárůstem objemu projektových prací porostou také tržby, a to o 6,8 procenta. Zásobník práce mají projektové firmy naplněný na 10 měsíců dopředu, vytížení kapacit se však dlouhodobě pohybuje na hranici únosnosti a aktuálně dosahuje v průměru 96 procent. Polovina ředitelů proto ještě letos plánuje navýšit kapacity v průměru o 14 procent. Nejvíce v současné době chybí samotní projektanti, v menší míře také vedoucí projektů. Vyplývá to ze Studie projektových společností Q3/2018 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností Graitec.

Výkon projektového sektoru se bude dále zvyšovat jak v letošním, tak příštím roce. V roce 2018 je přitom očekáván jeho růst v průměru o 7,7 procenta, zatímco v roce 2019 dojde k mírnému zpomalení na úroveň 4,9 procenta. Tento vývoj potvrzuje 96, respektive 90 procent ředitelů projektových společností. Firmy zaměřené na inženýrské stavby jsou přitom v predikcích mírně optimističtější (růst 8,6 procenta) než společnosti z pozemního sektoru (růst 7,0 procenta). Opačná je situace pro rok 2019, kdy očekává pozemní sektor nárůst výkonu 5,1 procenta, zatímco inženýrského sektor hovoří o růstu 4,6 procenta.

„Již od začátku roku to vypadá, že rok 2018 by mohl být po delší době „rekordním“, co se týká objemu tržeb. Pro firmu a její zaměstnance je to na jednu stranu pochopitelně příznivé, dostatečné finanční zázemí umožní managementu dát svým zaměstnancům adekvátní platové ohodnocení. Na druhou stranu je nutno ještě více hlídat a také udržovat kvalitu projektových prací, což při zvyšujícím se objemu práci nebývá vždy snadné. Již dnes lze také prognózovat, že i rok 2019 by nemusel být ekonomicky špatným a že za rokem 2018, pokud bude zaostávat, tak spíše nevýznamně,“ říká Ivan Pomykáček, místopředseda představenstva a výrobní ředitel, SUDOP PRAHA, a.s. Svůj pohled přidává také Martin Höfler, ředitel a předseda představenstva, PUDIS, a.s. „Trh projektových prací bude i ve zbytku roku 2018 a počátkem roku 2019 nasycen.  Vypisuje se hodně projektových zakázek jak ve státním, tak komunálním sektoru. Otázkou zůstává praktická využitelnost legislativních změn v oblasti inženýringu. Očekávám, že naše tržby budou mírně růst, a to jak vlivem příznivějších nabídkových cen, tak i rozšiřováním kapacit.“ Doplňuje je Lukáš Hruboň, člen představenstva a obchodní ředitel, VALBEK, spol. s.r.o. „Očekáváme stejný trend jako v minulém roce. Možná mírný růst do 5 procent.“ 

Spolu s nárůstem objemu prací porostou také tržby projektových společností, a to v průměru o 6,8 procenta. Rozdíl v předpovědích firem zaměřených na pozemní a inženýrské stavby je přitom v tomto ohledu relativně malý (6,7 procenta oproti 7,1 procenta). Růst tržeb bude pokračovat i v roce 2019, kdy dojde k jejich dalšímu navýšení o 5,2 procenta.

„Projektový trh v letošním i příštím roce by měl stále vykazovat růst, a to jak v privátním sektoru, tak u veřejných zakázek. Podobně tomu bude u stavebnictví jako celku. Stále budou pozitivně působit synergické efekty, které vycházejí z dobré kondice české ekonomiky a také investorská aktivita domácích a zahraničních investorů,“ tvrdí Jan Lidral

Marketing Manager Central Europe, TAKENAKA EUROPE GmbH. „Projektový trh, stejně jako ostatní technická odvětví, je v současné době negativně ovlivněn nedostatkem kvalitních, motivovaných techniků. Zakázky v oblasti dopravní infrastruktury očekávám stále ve vysokém počtu, ale prosperita trhu je závislá na personální situaci v oboru. Tržby naší firmy se budou do značné míry odvíjet od kvality vyřešení personálních záležitostí,“ dodává Petr Novotný, ředitel, Atelier malých okružních křižovatek Ing. Petra Novotného.

Projektové společnosti mají aktuálně naplněn zásobník práce v průměru na 10 měsíců dopředu. Situace je v tomto ohledu shodná napříč celým sektorem bez ohledu na zaměření projektové firmy. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se přitom jedná o větší počet měsíců pro 50 procent společností. Firmy však dlouhodobě pracují na hranici svých možností a jsou v průměru vytížené na 96 procent. Ještě o jeden procentní bod vyšší vytíženost přitom avizují projektové firmy zaměřené na pozemní stavby. U projekcí inženýrských staveb jsou společnosti vytíženy na 95 procent.

Navýšit rozsah svých kapacit proto ještě v letošním roce plánuje více jak polovina ředitelů projektových společností (52 procent), a to v průměru o 14 procent. Zároveň se většina těchto ředitelů obává, že se jim nepodaří nalézt plánovaný počet zaměstnanců. Současný rozsah kapacit pak zachová 46 procent ředitelů. Kriticky přitom ředitelé postrádají samotné projektanty (75 procent), podstatně menší nedostatek je o vedoucí projektů (20 procent). Inženýrský sektor přitom postrádá projektanty dokonce v 80 procentech případů.

Studie projektových společností Q3/2018 bude zveřejněna na Konferenci ředitelů projektových společností 2018 pořádané 4. září v České národní bance.

Archiv článků

Nejhledanější kategorie

stavební firmy , zámečnictví , truhlářství , stavební prvky , kovovýroba , plastová okna , izolace a zateplení , stavební poradenství , prodej stavebnin , garážová vrata , dekorativní stavební prvky , ocelové konstrukce , zemní práce , autodoprava , výroba z betonu , výroba stavebních prvků , elektroinstalace , podlahové krytiny , výroba oken a dveří , oplocení, brány