Ekonomické stavby, s.r.o. – výstavba rodinných domů

Rozvoj průmyslového developmentu brzdí především nedokončené dálniční tahy a dlouhé rozhodovací procesy

vydáno: 19.06. 2018

Dalšímu rozvoji průmyslového developmentu by vláda nejvíce pomohla dokončením klíčových dálničních tahů a zkrácením lhůt pro rozhodování. Situace, kdy vláda nemá důvěru Poslanecké sněmovny, pak bude mít negativní vliv na vývoj sektoru podle pětiny developerů. Proces získávání stavebních povolení zpomaluje především dlouhý proces rozhodování, přičemž celková délka přípravy projektu trvá v průměru tři roky. Sedm z deseti průmyslových developerů se alespoň částečně potýká s nedostatkem kapacit stavebních firem. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q2/2018 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Další rozvoj průmyslového developmentu v ČR by ze strany vlády nejvíce podpořilo co nejrychlejší dokončení výstavby klíčových dálničních tahů a zkrácení lhůty pro rozhodování. Na stupnici od 0 do 10, kde desítka představuje faktor, který maximálním způsobem přispívá k rozvoji sektoru, ohodnotili ředitelé developerských firem tyto kroky průměrnou známkou 8,9, respektive 8,8. Developerské firmy by v této oblasti dále uvítaly snížení potřebné administrativy (7,9 bodu z 10) a zavedení možnosti připomínkovat stavbu pouze občany/spolky se sídlem v dané oblasti (7,7 bodu z 10). Nejméně by naopak situaci ovlivnila změna podmínek pro výkup pozemků (4,8 bodu z 10).

„Nekvalitní dopravní infrastruktura, zejména nedokončenost klíčových dálničních tahů, bývá jako brzda dalšího rozvoje zmiňována jak ze strany developerských společností, tak ze strany průmyslových firem“, říká Martina Hloušková, Sales Director, CAT Phones, TCCM s.r.o. „Jelikož logistika úzce souvisí s kvalitou dopravní infrastruktury, tak jakékoliv zrychlení dokončení dálniční sítě bude přínosem pro průmyslový development. Důkazem může být zvýšená aktivita v Ústeckém kraji po dokončení D8,“ komentuje situaci Jan Skříček, Senior Analyst, KKCG Real Estate a.s. Svůj názor přidává také Jan Lidral, Marketing Manager Central Europe, Takenaka Europe GmbH. „Systém investičních pobídek pro mezinárodní i lokální investory vytváří základní rámec pro další investice do industriálního sektoru. Pobídkový systém samozřejmě lze modifikovat podle charakteru investice, lokality atd., ale v zásadě by měl být zachován.“

Situace, kdy Česká republika stále ještě nemá vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny, bude mít na průmyslový development negativní vliv podle více než pětiny (22 procent) ředitelů. Pozitivní vliv tohoto stavu předpovídá naopak desetina (11 procent) developerů. Většina (67 procent) dotázaných se však domnívá, že tento politický vývoj situaci na trhu nijak neovlivní.

Dobu potřebnou pro získání stavebního povolení v oblasti průmyslového developmentu aktuálně nejvíc prodlužují dlouhé lhůty pro rozhodování (8,3 bodu z maximálních 10). Dále proces významně brzdí vysoká administrativa (7,9 bodu z 10) a komplikovaná a nepřehledná legislativa (7,0 bodu z 10). Nejméně naopak dobu k získání stavebního povolení prodlužuje nedostatek stavebních kapacit (3,8 bodu z 10). Průměrná doba přípravy nového průmyslového projektu od iniciace až po získání stavebních povolení se podle zkušeností ředitelů developerských firem pohybuje na úrovni 29,5 měsíce, tedy bezmála tři roky.

„Situácia je podobná, alebo rovnaká ako v posledných rokoch. Najväčšia komplikácia je doba pre získanie potrebných povolení a obmedzenia v územných plánoch pre výstavbu skladových a priemyselných priestorov. Spotreba ľudí neustále narastá a tovar je potrebné skladovať čo najbližšie k zákazníkom, preto je najväčší záujem o skladové priestory v okolí veľkých miest ako Praha, Brno a Plzeň,“ tvrdí Martin Baláž, Director Leasing & Development Czech Republic & Slovakia Prologis | Local partner to global tradeTM. Jeho slova doplňuje Viliam Záthurecký, ředitel Leis, a. s. „Pokud je projekt věcně připraven velmi precizně a v souladu s podmínkami legislativy, není zásadní problém se zajištěním výstavby.“

S problémy se zajištěním stavebních firem pro své průmyslové developerské projekty se v současné době setkává 14 procent ředitelů developerských společností, další více než polovina (57 procent) se však s těmito potížemi potýká alespoň částečně. Do budoucna problémy s nedostatkem kapacit stavebních firem očekává 78 procent developerů. 

Studie developerských společností Q2/2018 je publikována na

www.ceec.eu

Archiv článků

Nejhledanější kategorie

stavební firmy , zámečnictví , truhlářství , stavební prvky , kovovýroba , plastová okna , izolace a zateplení , stavební poradenství , prodej stavebnin , garážová vrata , dekorativní stavební prvky , ocelové konstrukce , zemní práce , autodoprava , výroba z betonu , výroba stavebních prvků , elektroinstalace , podlahové krytiny , výroba oken a dveří , oplocení, brány